COMUNICAT DE PRESÄ‚

22 iunie 2026

Astăzi, 22 iunie 2026, s-a desfășurat, în condiții normale, proba scrisă la Limba și literatura română din cadrul Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, sesiunea 2026.

În județul Mehedinți, examenul s-a desfășurat în 10 centre de examen.

La această probă au fost înscriși 1.640 de candidați, dintre care 1.516 au fost prezenți, iar 124 au absentat. Nu au fost înregistrate cazuri de eliminare din examen.

Următoarea probă scrisă, Matematica, va avea loc miercuri, 24 iunie 2026, iar pentru elevii care au studiat în limbile minorităților naționale, proba scrisă la Limba și literatura maternă este programată pentru vineri, 26 iunie 2026.

Calendarul următoarelor etape ale Evaluării Naționale 2026:

24 iunie 2026 – Matematică – probă scrisă;

26 iunie 2026 – Limba și literatura maternă – probă scrisă;

1 iulie 2026 – afișarea rezultatelor inițiale (până la ora 12.00), vizualizarea lucrărilor și depunerea contestațiilor (14.00–18.00);

2–3 iulie 2026 – vizualizarea lucrărilor și depunerea contestațiilor;

4–7 iulie 2026 – soluționarea contestațiilor;

8 iulie 2026 – afișarea rezultatelor finale.

Inspectoratul Școlar Județean Mehedinți le urează mult succes tuturor candidaților la următoarele probe ale examenului și le mulțumește cadrelor didactice și tuturor persoanelor implicate în organizarea și desfășurarea în bune condiții a Evaluării Naționale.

Biroul Comunicare și Relații Publice

Inspectoratul Școlar Județean Mehedinți

Purtător de cuvânt,

Inspector școlar, prof. Irina-Iuliana Drăghiea